Vill du veta mer om hur markradar kan användas i fältarbete – och samtidigt få möjlighet att testa tekniken själv? Då är du varmt välkommen till vårt kostnadsfria event i Göteborg den 29 augusti!
Under förmiddagen går vi igenom hur Ground Penetrating Radar (GPR) fungerar och hur tekniken kan användas för att kartlägga strukturer under markytan. Fokus ligger på två av de mest använda markradarsystemen från Guideline Geo: MALÅ Easy Locator Core och MALÅ MIRA Compact.
MALÅ Easy Locator Core är en kraftfull och användarvänlig GPR-lösning utvecklad för att snabbt och effektivt detektera vad som döljer sig under markytan. Med MALÅ Easy Locator Core får du en robust, allt-i-ett-plattform som kombinerar högupplöst data med ett intuitivt arbetsflöde - perfekt för tillämpningar inom exempelvis bygg, anläggning, infrastruktur och geoteknik.
MALÅ MIRA Compact är en högpresterande markradarlösning som kombinerar avancerad 3D GPR-teknologi med enkel hantering. Med sin kompakta och användarvänliga design är den idealisk för omfattande kartläggningar inom bygg, infrastruktur och arkeologi. Lösningen integrerar smidigt datainsamling, bearbetning, kvalitetskontroll, positionering och tolkning av markradardata.
På plats i Göteborg finns Trimtecs Robert Örnvall och Shahin Hosseininazar, som guidar dig genom både teori och praktiska moment. Du får bland annat möjlighet att testa utrustningen själv och diskutera konkreta användningsområden.
Dessutom medverkar Jaana Gustafsson, Applications Specialist, PhD, från Guideline Geo, via länk. Hon har mångårig erfarenhet av GPR och kommer att dela med sig av sin expertis inom kartläggning av undermarksobjekt.
Vi bjuder på kaffe och smörgås – och antalet platser är begränsat till 10 personer, så det är först till kvarn som gäller.
Datum: 29 augusti
Tid: 09:00–11:00
Plats: Trimtecs kontor, Gruvgatan 35B, Västra Frölunda
Kostnad: Gratis
Sista anmälningsdag: 22 augusti
Anmäl dig redan idag och upptäck hur du kan använda markradar för smartare arbete under markytan!
Läs mer om MALÅ Easy Locator Core
Flexibilitet inom markradar
Vill ni hyra markradar? Här hittar du hyresförfrågan!
(Om ni så önskar finns det alltid möjlighet att köpa det ni hyrt i efterhand, till ett rabatterat pris.)
Vill ni köpa markradar-utrustning direkt? Kontakta någon av våra säljare.
Vill ni veta mer om hur Trimtec kan hjälpa er hitta rätt markradar, för just era behov?
Kontakta oss gärna! Ring oss direkt på 010-207 84 00