Logo 2 phoneikonFjärrsupport Sök Kundvagnsikon Webbshop

Trimtec åkte upp till Gällivare för att testa tekniken med UAV-buren LiDAR, och visa hur den kan användas i ett dagbrott. Utmaningar vi ställdes inför var att skapa en markmodell för drönaren att följa i sin flygplanering. Skillnaderna i elevation är dramatiska och vi behövde ta hänsyn till det.

Med hjälp av Trimble Business Center gick det snabbt och smidigt att transformera befintliga mätdata till fungerande koordinatsystem. Nästa fråga var om vi hade tillgång till tillräckligt mycket fri himmel för att få nog med satelliter för autopiloten nere i gruvans botten. När vi flög visade det sig att vi inte behövde oroa oss för detta, och hade konstant mellan 12 och 14 satelliter att följa.

Utrustningen vi använde var GeoDrone X4L, Version 4, samt YellowScan Surveyor-LiDAR enhet. Flygningen tog ca 21 minuter och täckte en portion av botten på dagbrottet på mellan 50 och 65 m flyghöjd. Efterbearbetning till färdig slutprodukt innebar ca två timmars arbete.